Obowiązek prenotyfikacji przesyłek w BCP
Graniczny Lekarz Weterynarii w Gdańsku przypomina o obowiązku prenotyfikacji przesyłek (tj. wcześniejszego powiadomienia o przybyciu przesyłek zwierząt i towarów wprowadzanych z krajów trzecich do Unii) poprzez wypełnienie i przedłożenie pierwszej części dokumentu CHED w systemie Traces NT, celem przekazania go personelowi w punkcie kontroli granicznej co najmniej jeden dzień roboczy przed faktycznym przybyciem przesyłki do Unii.
Obowiązek wcześniejszego powiadamiania (prenotyfikacja) o przybyciu przesyłek produktów wprowadzanych z krajów trzecich na terytorium Unii Europejskiej wynika w szczególności z przepisów:
- art. 56 ust 4. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) w brzmieniu:
„Artykuł 56
Stosowanie wspólnego zdrowotnego dokumentu wyjścia (dokumentu CHED) przez podmiot i właściwe organy
- Podmioty odpowiedzialne za przesyłkę dokonują wcześniejszego powiadomienia zgodnie z ust. 3 lit. a) poprzez wypełnienie i przedłożenie odpowiedniej części dokumentu CHED do systemu IMSOC, w celu przekazania go właściwym organom w punkcie kontroli granicznej przed faktycznym przybyciem przesyłki do Unii.”
oraz
- art. 1 ustęp. 1 Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2019/1013 z dnia 16 kwietnia 2019 r. w sprawie wcześniejszego powiadamiania o przesyłkach niektórych kategorii zwierząt i towarów wprowadzanych na terytorium Unii, który brzmi następująco:
„Artykuł 1
Wcześniejsze powiadamianie o przesyłkach
- Podmiot odpowiedzialny za przesyłkę należącą do kategorii zwierząt i towarów, o których mowa w art. 47 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2017/625, dokonuje wcześniejszego powiadomienia właściwego organu w punkcie kontroli granicznej pierwszego przybycia do Unii co najmniej jeden dzień roboczy przed przewidywanym przybyciem przesyłki.”
Zgłoszenie przesyłki do kontroli urzędowej w BCP
- Podpisaną oraz kompletnie i poprawnie wypełnioną w wersji elektronicznej w systemie Traces NT część 1 dokumentu CHED – zgodnie z wymogami art. 56 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2017/625.
- Oryginały świadectw urzędowych, poświadczeń urzędowych lub innych wymaganych przepisami prawa dokumentów, które muszą towarzyszyć przesyłce – z wyjątkiem przypadków kiedy dokumenty powyższe zostały sporządzone i podpisane elektronicznie w systemie Traces NT.
- Kopie dokumentów handlowych (w razie konieczności)
- Pełnomocnictwa potwierdzające właściwe umocowanie osoby fizycznej dokonującej zgłoszenia do działania w imieniu mocodawcy – kiedy jest to właściwe,
- Dowód uiszczenia opłaty skarbowej w przypadku przedłożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa.
Dokument CHED musi być podpisany przez osobę do tego upoważnioną, w związku z czym istnieje konieczność przedstawienia aktualnych dokumentów poświadczających uprawnienia do działania w imieniu firmy. W przypadku gdy do zgłoszenia nie zostaną dołączone takie dokumenty, Graniczny Lekarz Weterynarii wezwie Stronę do usunięcia braków wniosku w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania (art. 64 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego)
Opłata skarbowa w przypadku złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa w kwocie 17 zł powinna być wnoszona na rzecz właściwego organu podatkowego, którym w przypadku GrIW Gdańsk jest Prezydent Miasta Gdańska (opłatę skarbową można wnieść w kasie Urzędu Miasta Gdańsk lub poprzez wpłatę na rachunek bankowy Urzędu Miasta Gdańsk).
Opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa do każdej odrębnej sprawy administracyjnej (w praktyce oznacza to konieczność dokonania opłaty skarbowej do każdego odrębnego zgłoszenia).
Opłata skarbowa powinna być wnoszona od każdego stosunku pełnomocnictwa (np. dwie osoby zostały umieszczone na jednym pełnomocnictwie to opłata wynosi 2×17 zł).
Dowód zapłaty opłaty skarbowej może mieć formę wydruku operacji bankowej z tym że w tytule opłaty należy jak najdokładniej opisać, z jakiego tytułu opłata jest wnoszona, co pozwoli każdorazowo weryfikować, do jakiej sprawy administracyjnej opłata skarbowa została uiszczona.
Nie uiszczenie opłaty skarbowej od wniesionego pełnomocnictwa, jeżeli jest ono prawidłowo ustanowione, zgodnie z zasadami określonymi w KPA nie stoi na przeszkodzie załatwieniu przez organ sprawy. Przypadki nie uiszczenia opłaty skarbowej są zgłaszane organowi podatkowemu w cyklach miesięcznych.