Opłata skarbowa – informacje ogólne
Przy zgłaszaniu do weterynaryjnej kontroli granicznej przesyłek przez przedstawiciela reprezentującego interes importera, przy okazaniu dokumentów przez przedstawiciela należy żądać wniesienia opłaty skarbowej za każdym razem, gdy mamy do czynienia z odrębną sprawą administracyjną.
Należy mieć na uwadze, iż za odrębną sprawę (w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 10 i 11 Ustawy o weterynaryjnej kontroli granicznej) należy uznać czynności związane z przeprowadzeniem kontroli weterynaryjnej każdej przesyłki zwierząt lub produktów, dla której zostaje wystawione świadectwo weterynaryjne dla wwozu i przewozu (CVED) lub odmowa dopuszczenia przesyłki do przewozu w trybie art. 34 i 35 ustawy weterynaryjnej kontroli granicznej.
Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o opłacie skarbowej, obowiązek zapłaty skarbowej od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz od jego odpisu, wypisu lub kopii powstaje z chwilą złożenia dokumentu w organie administracji publicznej, sądzie lub podmiocie, o którym mowa w art. 1 ust. 2. Opłatę skarbową wpłaca się z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty.
Zgodnie z treścią § 3 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 września 2007r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej, składający wniosek lub pełnomocnictwo albo dokonujący zgłoszenia zobowiązany jest dołączyć dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej albo uwierzytelnioną kopie dowodu zapłaty, nie później niż w ciągu 3 dni od chwili powstania obowiązku jego zapłaty.
Reasumując opłatę skarbową składający pełnomocnictwo jest zobowiązany opłacić z chwilą jego złożenia a więc z góry, natomiast dowód zapłaty może dołączyć nie później niż w ciągu 3 dni od chwili powstania obowiązku zapłaty opłaty skarbowej.
Jeżeli jednak przedstawiciel nie przedstawia potwierdzenia dokonania opłaty skarbowej od przedstawionego pełnomocnictwa, to zgodnie z art. 11 ust 1 i 3 Ustawy o opłacie skarbowej, organy administracji rządowej i samorządowej oraz pomioty, o których mowa w art. 1 ust. 2, przekazują organowi podatkowemu właściwemu w sprawie opłaty skarbowej zbiorczą informację o przypadkach nie uiszczania należnej opłaty skarbowej od dokonanych przez nie czynności urzędowych, wydanych zaświadczeń i zezwoleń (pozwoleń, koncesji), a także od zaświadczeń, o których mowa w art. 2 ust. 2, użytych w prowadzonych przez te organy lub podmioty postępowaniach oraz od złożonych do nich dokumentów stwierdzających udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz ich odpisów, wypisów lub kopii. Informacja ta jest przekazywana, co miesiąc, do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nie uiszczono należnej opłaty skarbowej i zawiera: imię nazwisko (nazwę lub firmę), adres podmiotu zobowiązanego do uiszczenia opłaty skarbowej oraz przedmiot, od którego nie uiszczono należnej opłaty skarbowej, w tym dane jednoznacznie identyfikujące ten przedmiot.
Należy jednak zaznaczyć, iż nie uiszczenie opłaty skarbowej od wniesionego pełnomocnictwa, jeżeli jest ono prawidłowo ustanowione zgodnie z zasadami określonymi w prawie cywilnym, kodeksie postępowania administracyjnego lub wspólnotowym kodeksie celnym nie stoi na przeszkodzie załatwieniu przez organ sprawy.
Zgodnie z treścią wskazanego powyżej art. 33 § 3 kpa pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa.
Nawet, jeśli pełnomocnictwo zostało udzielone jednorazowo wyspecjalizowanej Agencji Celnej, która w imieniu mocodawcy prowadzi wszelkie sprawy, nie zwalnia to Agencji z opłat skarbowych za przedstawione pełnomocnictwo przed organem administracji przy każdej odrębnej sprawie, którą w imieniu mocodawcy prowadzi.
Jak to wynika z treści § 3 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r w sprawie zapłaty opłaty skarbowej dowód zapłaty może mieć formę wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej. Wygenerowany wydruk potwierdzający dokonanie operacji bankowej nie wymaga jako dokument elektroniczny pieczątki ani podpisu. Jako potwierdzenie dokonania operacji bankowej wystarczy, więc przedstawienie przed podmiot wydruku.
Należy jednocześnie zaznaczyć, iż w tytule opłaty należałoby jak najdokładniej opisać, z jakiego tytułu opłata jest wnoszona, co pozwoliłoby każdorazowo weryfikować, do jakiej sprawy opłata skarbowa została uiszczona.
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
Dz.U. 2006 nr 225 poz. 1635