Zasady prowadzenia postępowań administracyjnych
Przeprowadzenie kontroli urzędowej przesyłki towarów lub zwierząt w punkcie kontroli granicznej (BCP) wiąże się, niezależnie od wyników tej kontroli, z prowadzeniem przez granicznego lekarza weterynarii postępowania administracyjnego zakończonego decyzją.
Postępowanie prowadzone jest:
1) z inicjatywy strony postępowania – w przypadku zgłoszenia przesyłki do kontroli weterynaryjnej,
2) z urzędu – w przypadku próby nielegalnego wprowadzenia przesyłki na terytorium UE (art. 57 ust. 3 i 65 ust. 2 rozporządzenia 2017/625).
Do postępowań przed granicznym lekarzem weterynarii mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Kpa).
Na podstawie Art. 15b ust. 1. ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej graniczny lekarz weterynarii jest właściwym organem do przeprowadzania kontroli urzędowych oraz wykonywania innych czynności urzędowych dotyczących:
1) zwierząt i towarów w punkcie kontroli granicznej niezależnie od tego, czy te zwierzęta i towary podlegają kontroli, o której mowa w art. 47 ust. 1 lit. a, b oraz d–f rozporządzenia 2017/625;
2) środków transportu, o których mowa w art. 44 ust. 4 lit. a rozporządzenia 2017/625.
W rozumieniu Kpa w postępowaniu administracyjnym organem wyższego stopnia (organem odwoławczym), w stosunku do granicznego lekarza weterynarii jest Główny Lekarz Weterynarii.
Strona i pełnomocnicy w postępowaniu administracyjnym przed granicznym lekarzem weterynarii
Postępowanie egzekucyjne w administracji
Istotą, celem postępowania egzekucyjnego jest zapewnienie skuteczności aktów administracyjnych wydawanych w postępowaniu administracyjnym w drodze przymusowego wykonania wynikających z nich obowiązków. Innymi słowy, celem postępowania jest wymuszenie przez organ egzekucyjny zachowania się zgodnego z prawem, polegającego na wykonaniu obowiązków o charakterze pieniężnym lub niepieniężnym, określonych w akcie prawnym lub powstających z mocy prawa.
Organy egzekucyjne prowadzą administracyjne postępowanie egzekucyjne na podstawie przepisów i zasad określonych w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.